„Weź się za zdrowie” – kolejny odcinek już na antenie TVP3 Kielce.

Logotypy EFS

Dr n. o zdrowiu Tomasz Wójcik z Działu Rehabilitacji Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy oraz dr n. med. Leszek Smorąg kierujący Zakładem Profilaktyki Świętokrzyskiego Centrum Onkologii byli gośćmi kolejnego odcinaka programu „Weź się za zdrowie” emitowanego na antenie TVP3 Kielce. Program powstaje dzięki realizacji kampanii informacyjno-edukacyjnej dotyczącej projektu „Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników”.

Program prowadzą Krzysztof Węglarczyk z TVP3 Kielce oraz gościnnie, w rolę „Dociekliwego Pacjenta” wciela się Michał Olszewski – aktor Teatru Lalki i Aktora Kubuś.

W każdym odcinku ciekawe rozmowy z ekspertami, praktykami i uczestnikami, realizowane są w formacie podcastu. Pojawia się dużo przydatnych informacji o tym, jak wziąć udział w projekcie i jak dbać o zdrowie na co dzień.

W drugim odcinku mówiono między innymi o pierwszych efektach programu, czyli liczbie skierowań wydanych na rehabilitację. Z ponad 2 tysięcy przebadanych osób, ponad 500 dostało skierowano na zabiegi rehabilitacyjne.

Dr n. o zdrowiu Tomasz Wójcik podkreślał, że świadczy to o tym, iż wiele osób aktywnych zawodowo ma problem z narządem ruchu.

  • Wśród pacjentów, którzy przystąpili do projektu zgłaszających się do nas, najczęstszym problemem są dolegliwości ze strony kręgosłupa oraz stawów obwodowych. Wynikają one przede wszystkim z przeciążania struktur stawowych w wyniku długotrwałego przebywania w wymuszonej pozycji. Może to być pozycja siedząca, ale również pozycja stojąca. Za mało się ruszamy w międzyczasie i zużywamy te struktury nie pozwalając im odżywiać się prawidłowo – mówi dr n. o zdrowiu Tomasz Wójcik.

Jak dodaje w profilaktyce zdrowotnej bardzo ważny jest ruch.

Z kolei dr n. med. Leszek Smorąg przypomniał, dlaczego warto wziąć udział w projekcie. Podkreślał, że ogromną wartością dodaną tego przedsięwzięcia jest możliwość wykonania badań genetycznych.

  • Pacjenci obiążeni genetycznie, żeby wykonać badania nie muszą mieć skierowania od lekarza rodzinnego, nie muszą czekać w kolejce do poradni genetycznej mogą skorzystać z projektu, gdzie u osób ze wskazaniami są wykonywane właśnie takie badania – mówi dr n. med. Leszek Smorąg.

Chodzi o badania mutacji w genach BRCA1 i BRCA 2 metodą NGS, badanie genetyczne w kierunku rodzinnej hipercholesterolemii oraz badanie genetyczne w kierunku zakrzepicy.

W programie wypowiadali się także Renata Janik, marszałek województwa świętokrzyskiego, Anna Przygoda, która była tysięczną osobą biorąca udział w projekcie oraz Katarzyna Kubicka, dyrektor Departamentu Wdrażania Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Pokazaliśmy także na czym polega zabieg nasofiberoskopii.

Program zdrowotny „Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników” to unikatowe przedsięwzięcie w skali kraju, a nawet Europy, dzięki któremu blisko 50 tys. osób z regionu zyskało dostęp do darmowych badań. Działanie opiera się na 4 filarach: edukacji, badaniach profilaktycznych, badaniach genetycznych oraz świadczeniach zdrowotnych dostosowanych do zdiagnozowanych potrzeb w trakcie badań. Zakupiono także nowy sprzęt, który ma pomóc w rehabilitacji mieszkańców regionu.

Projekt rozpoczął się 1 lipca 2024 r. i potrwa 5 lat, do 30 czerwca 2029 r. Wsparcie z programu „Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027” to blisko 71 mln zł, a całkowita wartość projektu to blisko 79 mln zł.

Obejrzyj program klikając w link:

Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników – Weź się za zdrowie!