4-24 CZERWCA DNI WALKI Z RAKIEM

Corocznie od 4 do 24 czerwca obchodzone są Dni Walki z Rakiem, które mają na celu podniesienie świadomości zagrożenia chorobą, przybliżenie istoty badań profilaktycznych i uświadomienie społeczeństwu, że rak nie musi być chorobą śmiertelną. Obecnie nowotwory są drugą po chorobach układu krążenia przyczyną zgonów w Polsce – odpowiadającą za 27 proc. zgonów wśród mężczyzn i 24 proc. zgonów u kobiet. W wielu przypadkach raka można leczyć skutecznie. Ważne jest rozpoznanie symptomów choroby we wczesnym stadium poprzez wykonywanie badań profilaktycznych, samobadanie, obserwowanie zmian zachodzących w organizmie.

Europejski Kodeks Walki z Rakiem

Rak to choroba, w której komórki w ciele rozrastają się w niekontrolowany sposób, powodując guzy, które mogą się rozsiać do różnych organów. Jest najczęściej diagnozowany u osób w średnim i starszym wieku, jednak do zmian w komórkach, które prowadzą do nowotworu dochodzi znacznie wcześniej, dlatego już w młodości można mieć wpływ na to, czy choroba się rozwinie. Dzięki badaniom naukowym znamy sposoby na zmniejszenie ryzyka zachorowania. W Kodeksie walki z rakiem zostały opisane proste sposoby na to, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory.

Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization) oszacowała, że przestrzeganie zaleceń Kodeksu zmniejszyłoby w Europie liczbę zgonów spowodowanych nowotworami nawet o 50%

Według Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem należy przestrzegać poniższych zasad:

  • Nie pal. Nie używaj tytoniu w żadnej postaci.
  • Stwórz w domu środowisko wolne od tytoniu. Wspieraj politykę miejsca pracy wolnego od tytoniu.
  • Utrzymuj prawidłową masę ciała.
  • Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu. Ogranicz czas spędzany na siedząco.
  • Przestrzegaj zaleceń zdrowego żywienia: jedz dużo produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych, warzyw i owoców, ogranicz spożycie wysokokalorycznych produktów spożywczych (o wysokiej zawartości cukru lub tłuszczu) i unikaj napojów słodzonych, unikaj przetworzonego mięsa; ogranicz spożycie mięsa czerwonego i żywności z dużą ilością soli.
  • Jeśli pijesz alkohol, ogranicz jego spożycie. Abstynencja pomaga zapobiegać nowotworom.
  • Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne: dotyczy to szczególnie dzieci. Chroń się przed słońcem, używaj produktów przeznaczonych do ochrony przeciwsłonecznej, nie korzystaj z solarium.
  • Chroń się przed działaniem substancji rakotwóczych w miejscu pracy. Postępuj zgodnie z zaleceniami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy.
  • Sprawdź, czy w domu jesteś narażony na naturalne promieniowanie spowodowane wysokim stężeniem radonu. Podejmij działania na rzecz zmniejszenia jego poziomu.
  • Kobiety powinny pamiętać o tym, że karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na nowotwory. Jeśli możesz, karm swoje dziecko piersią. Hormonalna terapia zastępcza zwiększa ryzyko rozwoju niektórych nowotworów. Ogranicz jej stosowanie.
  • Zadbaj o to, aby twoje dzieci poddano szczepieniom ochronnym przeciwko: wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (dotyczy noworodków), wirusowi brodawczaka ludzkiego – HPV (dotyczy dziewcząt).
  • Bierz udział w programach badań przesiewowych w celu wczesnego wykrywania: raka jelita grubego (zalecenie dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet), raka piersi (u kobiet), raka szyjki macicy (u kobiet).