Światowy Tydzień Jaskry

Światowy Tydzień Jaskry to międzynarodowa inicjatywa Światowego Stowarzyszenia Jaskry (World Glaucoma Association). Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na jaskrę jako główną przyczynę nieodwracalnej ślepoty i na to, że tylko wczesna diagnoza i wczesne podjęcie leczenia może zapobiec pogorszeniu wzroku. Organizatorami Światowego Tygodnia Jaskry są znani eksperci w dziedzinie jaskry i kierownictwo Światowego Stowarzyszenia Jaskry, a także pacjenci, którzy podejmują temat jaskry w mediach.

Według Światowego Stowarzyszenia Jaskry aż 78 milionów ludzi cierpi na tę chorobę. Do roku 2040 liczba może wzrosnąć do ponad 111 milionów. Dzięki wczesnemu wykryciu jaskry można zapobiec utracie wzroku, a oczy dostają drugą szansę. Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO) już po raz ósmy przyłącza się do globalnej inicjatywy Światowego Tygodnia Jaskry i razem z okulistami z całego kraju organizuje akcję „Polscy okuliści kontra jaskra”. Między 10 a 16 marca 2024 roku będzie można skorzystać z bezpłatnych badań na terenie całej Polski w ponad 50 placówkach, które włączyły się do akcji. Lista placówek dostępna jest na stronie: https://www.tydzienjaskry.pl/lista-gabinetow

Problem jaskry w Polsce może dotyczyć nawet 800 tys. osób, przy czym tylko połowa została zdiagnozowana. W 90 proc. przypadków choroba przebiega bez widocznych dolegliwości i zachorować może każdy bez względu na wiek i płeć. Tymczasem tylko wczesna diagnoza jaskry może pomóc ocalić wzrok. Dlatego tak ważne są regularne badania.

Jaskra to choroba oczu, która przez długi czas rozwija się bezobjawowo. Uszkadza nerw wzrokowy i komórki zwojowe siatkówki, w wyniku czego dochodzi do pogorszenia lub utraty wzroku. Uszkodzenie wzroku występuje na skutek nadmiernego wzrostu ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Leczenie polega na zmniejszaniu ciśnienia śródgałkowego za pomocą kropli do oczu lub leków doustnych. Jaskra jest też leczona operacyjnie. Dlatego też tak ważne są regularne badania, przynajmniej raz na dwa lata.

Początkowo jaskra postępuje łagodnie. Naszą czujność powinno wzbudzić już zmęczenie oczu, światłowstręt, częste łzawienie czy niezdiagnozowane bóle głowy. Podczas ataku jaskry pojawiają się tęczowe koła wokół źródeł światła, może doskwierać silny ból z towarzyszącymi nudnościami i wymiotami.

Choć profilaktyka w kwestii zachorowania na jaskrę jest zalecana wszystkim, to wymieniane są czynniki ryzyka zachorowania na tę chorobę oczu. Do tych podstawowych należą:

  • wiek powyżej 40. roku życia
  • jaskra występująca w rodzinie
  • choroby kardiologiczne
  • życie w ciągłym stresie
  • bóle głowy
  • zaburzenia krążenia obwodowego

Ważne !!!
Wykrycie jaskry we wczesnych stadiach zaawansowania i rozpoczęcie leczenia pozwala uniknąć całkowitej utraty wzroku.

Źródło:
https://zdrowie.pap.pl/byc-zdrowym/polskie-towarzystwo-okulistyczne-zaprasza-na-bezplatne-badania-w-kierunku-jaskry-akcja